Porisperen vuosimallia 2012 virallinen festivaaliasuste on Jenni Ahtiaisen suunnittelema Tuhma. Näin Jenni kuvailee vaatteen syntyä:
”Kotiseuturakkaudesta se hevonenkin potkii. Ja vähän omista tarpeistakin. Kun Porissa pidettävien Porispere-rokkifestivaalien järjestäjä Harri Vilkuna kirjoitti keväällä toivovansa yhteistyötä festivaalien tiimoille tuoteripottelun muodossa, ripsi sisälläni värähti. Vastasin heti. Syntyi hame nimeltä Tuhma, joka on reisitaskuhousujen ja skotlantilaisen kiltti-mieshameen yhdistelmä. Miksi hame? No, koska se tuntui oikealta ja halusin suunnitella jotain festaripaidoista poikkeavaa. Jotain, mikä olisi käytännöllistä, maanläheistä, rokkaavaa, omasta mielestäni seksikästä ja kiteytetysti yleensäkin s-tnan siistiä.
Ripsi sisälläni ei lopettanut värähtelyä ja hyvin nopeasti oli selvää, ettei tämä voi jäädä tähän. Syntyi perstaskussa kannettavaa räkäliinaa, vedenkestävää huppua ja kummallisilla sloganeilla varustettuja kortonkeja. Luojan kiitos, järki (H. Vilkuna) antoi mahdollisuuden toteuttaa edellä mainitun aivomyrskyn lisäksi nahkaisen rannekkeen. Olny rauhalline -rannekkeen tarkoitus on edistää kollektiivista yhteenkuuluvuuden tunnetta, joka satunnaisesti saattaa kaljajonossa rokkifestareilla unohtua.
Toi jätkä tuossa kuvassa on Julle Kallio -niminen mies. Se käy kuumana meitsin Tuhmaan, isännöi Porisperen, toimii “siivojana” Radio Porissa, kantaa hyvää sydäntä, ja riisui kuvaushetkellä kalsarit Tuhman alta pois. God knows why.
Tuhmia on myynnissä vain rajoitettu erä. Jos sua kiinnostaa se, tuu Poriin 3.-5.8.2012. Jos ei kiinnosta, tuu silti. Siel o kovat bändit.”