
Saudiarabialaisesta Bob Marley -parodiasta huima nettihitti!
[jwplayer]http://www.youtube.com/watch?v=aZMbTFNp4wI[/jwplayer]
Viime viikonloppuna joukko saudiarabialaisia naisia uhmasi naisten ajokieltoa ja julkaisivat itsestään YouTubessa videoita auton ratissa. Suurimman huomion sosiaalisessa mediassa kuitenkin varasti saudiarabialainen koomikko Hisham Fageeh.
Fageehin muutama päivä sitten julkaisema naisten ajokieltoa Saudi-Arabiassa parodioiva video No Woman, No Drive on saanut tätä artikkelia kirjoitettaessa jo lähes 7 miljoonaa katselua. Bob Marleyn tunnetusta kappaleesta No Woman, No Cry varioitu naisten ajamiskieltoon liittyvä viraalivideo on valloittanut huumorillaan sekä islamilaisten että länsimaisten katsojien sydämet.
BBC:n mukaan Fageeh ei halua kertoa onko hän samaa vai eri mieltä naisten ajamiskiellosta, koska hän vain haluaa viihdyttää ihmisiä, ei politikoida. Naisten ajokielto on tällä hetkellä erittäin räjähdysherkkä aihe Saudi-Arabiassa. Kieltoa vastustaneet naiset ovat osallistuneet tämän videon jakamiseen, koska heidän mielestään se tukee heidän kantaansa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Seiska otti selvää Iida Vainion raha-asioista – karu selvitys julki
- Amanda Harkimo myöntää: ”Otin viivan kokaiinia”
- Väite: Kuningas Charles ärtynyt Harryn sijaan Williamiin
- Jari-Matti Latvala epäiltynä törkeästä rikoksesta
- Kasinorakastajan blogi: Urheilusponsoroinnin ylösnousemuksen alkutahdit
- Prinssi Harry ja kuningas Charles tapasivat vihdoin – Harrylta suorasanainen kommentti
- Janni Hussi ja Jari-Matti Latvala: suhde syvenee – ”Asiat vain tapahtuvat luonnostaan”
- Nyt puhuu Janni Hussi – uusi tilannepäivitys avioerosta Joel Harkimon kanssa
- Erokohussa painivat Archie Cruz ja Iida Vainio: ökyilyä luksuslomalla
- Joel Harkimo avautuu: Tämän vuoksi eroprosessi jumittaa
- Seiska otti selvää Iida Vainion raha-asioista – karu selvitys julki
- Janni Hussi ja Jari-Matti Latvala: suhde syvenee – ”Asiat vain tapahtuvat luonnostaan”
- Nyt puhuu Janni Hussi – uusi tilannepäivitys avioerosta Joel Harkimon kanssa
- Jari-Matti Latvala epäiltynä törkeästä rikoksesta
- Erokohussa painivat Archie Cruz ja Iida Vainio: ökyilyä luksuslomalla