
Sukella suosikkihirviöidesi maailmaan hyytävillä hotellimatkoilla – parhaat halloween-vinkit
Matka vai kepponen? Lokakuu on ehdottomasti paras kuukausi jännitystä kaipaaville.
Hotels.com on koonnut listauksen selkäpiitä karmivimmista kohteista, jotka vievät sinut suoraan kauhutarinoiden pimeimpään ytimeen.
Matkusta Romaniaan Draculan jalanjäljissä
Kukapa ei olisi haaveillut vierailusta Branin linnaan, kauhean Draculan kotipaikkaan? Romanian-matka tarjoaa tilaisuuden seurata maailman kuuluisimpiin lukeutuvan pahiksen jalanjäljissä.
Lumipeitteisten vuorten keskellä vain muutaman kilometrin päässä Branin linnasta sijaitseva Conacul Ambient on idyllinen viiden tähden hotelli, jossa voit sukeltaa suoraan vampyyrilegendoihin (tai vaihtoehtoisesti hotellin sisäuima-altaaseen).
Conacul Ambient on varattavissa alkaen 65 €/huone/yö.
Tutustu Halloween Burg Festivaliin Frankensteinin linnassa Saksassa
Frankensteinin linna on täydellinen kohde kauhua kaipaaville! Linna ja Darmstadtin kaupunki järjestävät yhdessä Halloween Burg Festivalin, joka pidetään kolmena viikonloppuna ennen pyhäinpäivää. Silloin linnassa järjestetään useita erilaisia immersiivisiä esityksiä, joihin vieraat voivat osallistua.
Aivan Darmstadtin sydämessä sijaitseva neljän tähden Jagdschloss Kranichstein -hotelli tarjoaa mahdollisuuden nauttia Halloween-festivaalista, mutta kaiken juhlinnan vastapainona hotellista löytyy myös maineikas kuntokeskus.
Jagdschloss Kranichstein on varattavissa alkaen 95 €/huone/yö.
Koe Bretagnen legendat Brocélianden metsässä Ranskassa
Brocélianden metsä on useiden kelttilegendojen koti ja siten täydellinen paikka Halloweenin viettoon. Mikä olisikaan parempaa kuin ranskalainen pyhäinpäivä maahisten, lohikäärmeiden, noitien ja hirviöiden metsäisissä maisemissa?
Les Bouyères -hotelli on saanut vierailtaan täydet pisteet ja tarjoaa tyypillistä ranskalaista majoitusta, jossa pääpaino on mukavuudessa. Kuuntele kauhutarinoita tulen äärellä tai seikkaile Brocélianden mystisessä metsässä.
Les Bouyères on varattavissa alkaen 56 €/huone/yö.
Tuliko halloween-karkeista huono olo? Kirjaudu vanhaan amerikkalaiseen sairaalaan
Tämä rakennus ei pelkästään näytä pelottavalta. The Emily Morgan -hotelli toimi alun perin sairaalana, johon kuului oma ruumishuone ja psykiatrinen osasto. Jos uskallat yöpyä täällä, saatat aiempien vieraiden tapaan kuulla selittämättömiä ääniä, kokea outoja näkyjä tai tuntea kylmän käden kosketuksen… Onko sinusta siihen?
The Emily Morgan on varattavissa alkaen 134 €/huone/yö.
Lähde, kuvat ja lisätiedot: Hotels.com
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- No nyt! Chachi Hildénin salarakkaalta melkoinen uutispommi
- Sisäpiiriläinen paljastaa tietoa prinsessa Catherinen ja prinssi Harryn väleistä
- Nyt puhuu Mikko Leppilampi – avautuu ahdistelukohustaan
- Väite: Beckhamien perheriidassa uusi käänne – Brooklyn voi henkisesti todella huonosti
- Meghanin käytös raivostutti fanit
- Joel Harkimo hikisissä tunnelmissa kahden kuuman kaunottaren kanssa
- Helena Koivu räiski yöllisiä selfieitä ökyalueella – katso kuvat!
- Kasinorakastajan blogi: Paras kausi on alkanut vihdoin!
- Uutta tietoa Flow-kohusta! Sanna Marinilla uusi mies käsipuolessa
- Ovatko Archie ja Iida sittenkään eronneet?
- No nyt! Chachi Hildénin salarakkaalta melkoinen uutispommi
- Nyt puhuu Mikko Leppilampi – avautuu ahdistelukohustaan
- Joel Harkimo hikisissä tunnelmissa kahden kuuman kaunottaren kanssa
- Helena Koivu räiski yöllisiä selfieitä ökyalueella – katso kuvat!
- Sisäpiiriläinen paljastaa tietoa prinsessa Catherinen ja prinssi Harryn väleistä
- Uutta tietoa Flow-kohusta! Sanna Marinilla uusi mies käsipuolessa
- Väite: Beckhamien perheriidassa uusi käänne – Brooklyn voi henkisesti todella huonosti