Madventures Suomi kuvauksissa dramaattinen käänne – Riku Rantala ja Tunna Milonoff sairastuivat koronaan kesken vaelluksen: ”Tuntui ihmeellisen raskaalta”
Madventures Suomi -ohjelman uudella kaudella Riku Rantala ja Tunna Milonoff jatkavat Suomeen ja sen lukuisiin eri heimoihin tutustumista. Ensimmäisessä jaksossa retkikunta suuntaa Suomen ehkä tunnetuimman tunturin Saanan huipulle. Jakso on kuvattu loppuvuodesta 2020.
Vaellus ei kuitenkaan suju ongelmitta, sillä koko kuvausryhmä on tietämättään sairastunut koronaan.
– Nousu tuntui kyllä ihmeellisen raskaalta. Ajattelin, että ikä ei tuu yksin, mutta samalla ihmettelin, miten meidän millenniaalikuvaajatkin oli niin puhki, Riku kertoo ohjelman tiedotteessa.
– Jopa sellainen hetki nähtiin, jossa perfektionistina tunnettu ohjaaja Tunna ilmoitti, että ”ei sinne huipulle asti tarvi mennä”.
Retkikunta kuitenkin selvittää tiensä Saanan huipulle, mutta seuraavana aamuna yksi kuvausryhmän jäsen tuntee olonsa sairaaksi ja saa Norjan rajalta positiivisen testituloksen.
– Jouduttiin kaikki tietysti heti karanteeniin. Sitten ei auttanut muu kuin lähteä ajamaan suoraa päätä kotiin Helsinkiin, ja samalla kuume alkoi muillakin nousta. 1200 kilometrin ajoa koronataudissa emme suosittele kenellekään! Riku toteaa.
– Elettiin joulunaluspäiviä ja kotona taas oli pakko mennä eristykseen, joten jouduin viettämään jouluaaton erilläni perheestä. Sen ohella ikävintä oli haju- ja makuaistin katoaminen kuukausien ajaksi – ne eivät ole vieläkään palautuneet kunnolla, vaikka jo yli vuosi on kulunut, Tunna kertoo tiedotteessa.
Madventures Suomi -ohjelman toinen tuotantokausi 19. tammikuuta alkaen Ruutu+ -palvelussa.
Lue myös:
Tunna Milonoff paljastaa tv:ssä ensireaktionsa vaimostaan Jennistä – ”Se oli todella hämmentävää”
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Poliisiopiston seksikäs kaunotar hurmasi kaikki 80-luvulla – tältä hän näyttää nykyään
- Uusi käänne Sanna Marinin asuntokuvioissa
- Jennika Vikman avautuu Dannystä
- Janni Hussi saa treffikutsuja 18-vuotiailta: ”Aion olla tosi avoin”
- Sara Siepiltä paljastus parisuhteesta: ”Tuntuisi väärältä”
- Uusi käänne Helena Koivun rikosjutussa
- Kasinorakastajan blogi: Pelaajansuojaa vai näennäissuojaa?
- Elina Gustafssonilta paljastus Susani Mahadurasta: ”Kun viimein löydettiin toisemme”
- Archie Cruz lähes tunnistamattomana: ”Mitäs sanotte?”
- Huh! Näin älyttömän summan Jere Karalahti tuhlasi huumeisiin