Oraakkeli-tursas Otto: povaa aurinkoista juhannussäätä!
Kun Linnanmäellä sijaitsevan merimaailma Sea Lifen edellinen ennustajatursas Helmut astui ajasta ikuisuuteen kevättalvella, saapui sen seuraaja Otto Etelä-Ranskasta juuri parahiksi kesän alussa juhannussäätä povaamaan.
Uusi tulokas hoiti ennustamisen hämmästyttävän suvereenisti, eikä epäröinyt hetkeäkään, ettei tuleva keskikesän juhla olisi aurinkoinen tai vähintään pilvipoutainen.
Otto ei epäröi: juhannuksena paistaa!
Sea Lifen meritursas Oton mukaan eräänlainen juhannuksen ihme näyttäisi olevan tapahtumassa ja koko Suomi pääsisi nauttimaan aurinkoisesta suvisäästä juhannuksena. Mustekala oli ennusteessaan vankkumaton ja suorastaan poseerasi luolansa suulla aurinko syvällä lonkeroissaan ja pilvipoutaa osoittava merkki hieman löyhemmässä otteessa. Muista säämerkeistä – esimerkiksi lumisadetta osoittavasta – se pysyi loitolla. Tämänhetkisen (virallisen) sääennusteen mukaan mustekalan arvio vaikuttaa hieman optimistiselta, mutta toisaalta sitäkin varmemmalta. Merkille pantavaa on, että myös Helmut ennusti aurinkoa viime juhannukselle, vaikka Sea Lifen tietojen mukaan tursailla ei pitäisi olla mitään tiettyä lempisäätä. Tämän juhannuksen perinteinen sääennuste oli vaakalaudalla, sillä usein tursaat ovat saapuessaan hieman arkoja. Otto on kuitenkin ollut alusta alkaen hyvin reipas, ja jo ennakkoon kuraattori Emilia Friman arveli suojattinsa suhtautuvan innolla meteorologiseen haasteeseen. Juuri näin kävikin. Lisäksi painotettakoon, että kaikki kuusi säämerkki-purkkia olivat sikäli identtiset, että niissä oli mukana pienet herkkupalat, joten tursaan ennustetta ei manipuloitu ylemmältä taholta, vaan se oli täysin spontaani. Tulkinnanvaraa ei ollut, sillä aurinko pysyi tursaan otteessa visusti, eikä se osoittanut kiinnostusta altaan muihin säämerkkeihin. Sea Lifesta uskalletaan siis povata hyvin suurella varmuudella kaunista juhannussäätä.Meritursaan juhannussääennustus on jo perinne
Monelle saattaa olla yllätys, että meritursaat eli mustekalat ovat sukua toisille tunnetuille sääennustajille, etanoille. Ei liene siis ihme, että niissä piilee samankaltaisia meedion kykyjä. Sekä mustekalat että etanat kuuluvat nilviäisten pääjaksoon ja älykkyystasoltaan mustekalaa voidaan verrata koiraan tai kaksivuotiaaseen ihmislapseen. Sea Lifen historiasta mainittakoon Jakki-meritursas, joka ehti vauhdikkaan elämänsä aikana ennustaa niin lottonumeroita, jääkiekkoa kuin juhannuksen säätäkin – Jakin ennustama lottorivi päätyi itse asiassa viikon pelatuimmaksi. Nyt vaikuttaa siltä, että Sea Life on saanut Otosta joukkoihinsa valppaan uuden oraakkelin – koko Suomen kansa pitänee peukkuja Oton ennusteen toteutumisen puolesta. Merimaailma Sea Life on avoinna kesäkaudella päivittäin klo 10-20 (satoi tai paistoi, myös juhannuksena!) STTLUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Helena Koivun juhannuksessa surullinen käänne: ”Elämä tuntuu tavallista raskaammalta”
- Tuukka Temonen sai liikuttavan viestin: ”Tapahtui mitä tahansa”
- Katri Riihilahti paljastaa: Tämä asia on Akilta tiukasti kielletty
- Katariina Souri laukoo suorat sanat Susanna Penttilän panobussista – näin reagoi Suski
- Huhumylly TTK:n ympärillä sakenee – onko tässä uusi juontaja?
- Kasinorakastajan blogi: Vastuullisuus on alan suurin vitsi
- Sara Siepin Pyry-puoliso tarjoaa harvinaisen kurkistuksen pariskunnan vauva-arkeen
- Huippukokki Kape Aihinen raivosi asiakkaille ravintolassa: ”Mikä vi*tu sua vaivaa?”
- Alexander Stubb vaihtaa vapaalle – lomakuva Kultarannasta sai ihastuneen vastaanoton
- Mitä ihmettä: Mika Häkkinen ei puhu Ella-tyttärelleen lainkaan suomea
- Tuukka Temonen sai liikuttavan viestin: ”Tapahtui mitä tahansa”
- Huippukokki Kape Aihinen raivosi asiakkaille ravintolassa: ”Mikä vi*tu sua vaivaa?”
- Katariina Souri laukoo suorat sanat Susanna Penttilän panobussista – näin reagoi Suski
- Huhumylly TTK:n ympärillä sakenee – onko tässä uusi juontaja?
- Sara Siepin Pyry-puoliso tarjoaa harvinaisen kurkistuksen pariskunnan vauva-arkeen
- Lehtiväite: Vankilaan tuomittu Marius salakuljetettiin sairaalaan katsomaan Mette-Maritia
- Helena Koivun juhannuksessa surullinen käänne: ”Elämä tuntuu tavallista raskaammalta”
- Alexander Stubb vaihtaa vapaalle – lomakuva Kultarannasta sai ihastuneen vastaanoton
- Mitä ihmettä: Mika Häkkinen ei puhu Ella-tyttärelleen lainkaan suomea