Ilman leukaa syntynyt poika toteutti haaveensa räppärin urasta
Yhdysvaltalainen Isaiah Acosta, 17, unelmoi rap-artistin ja tuottajan urasta huolimatta siitä, että hän syntyi ilman leukaa ja ääntä. Hän ei kuitenkaan ole antanut rajoitusten estää itseään tavoittelemasta unelmiaan.
– Tunnen yhteyttä rap-musiikkiin – nautin sen energiasta. Olen aina rakastanut lyriikoiden kirjoittamista ja sittaatteja ja minua vaivaavien asioiden ilmaisemista runojen kautta, poika kertoi.
Acostalla on synnynnäinen tila, jota kutsutaan nimellä situs inversus. Se tarkoittaa, että hänen elintensä sijainti on peilikuva elinten normaalista sijainnista. Tilan vuoksi hän syntyi ilman leukaa ja ääntä. Hänen ei odotettu elävän pitkään, mutta hän on uhmannut lääkäreiden ennusteita.
– Hän oli ollut ilman happea 15 minuuttia ja minulle kerrottiin, että vaikka hän selviytyisi, hänellä ei olisi minkäänlaista elämänlaatua, pojan äiti Tarah, 35, kertoi.
Acosta on toteuttanut luovaa puoltaan kirjoittamalla, ja se on auttanut häntä selviytymään vaikeista ajoista. Hyväntekeväisyysjärjestö Children’s Miracle Networkissa luovana tuottajana toimiva Topher Horman auttoi Acostaa tapaamaan rap-tähti Trap Housen eli Tikey Pattersonin, ja kaksikko teki yhteistyöprojektin.
Acosta kirjoitti ja äänitti kappaleen ”Oxygen to Fly” Trap Housen kanssa. Acosta myös tuotti ja valitsi biitit kappaleeseen.
– Rapissa toivomme aina voivamme puhua niiden puolesta, joilla ei ole ääntä. On ollut uskomatonta saada tehdä niin kirjaimellisesti, Trap House totesi.
Through poetry & lyrics, Isaiah Acosta found a way to express himself. Though he'll never be able to speak, he still found his voice.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Mette-Maritin Marius-poika lusii ökypuitteissa – ”Ei saa erityiskohtelua”
- Janni Hussilta ja Sointu Borgilta shokkiuutinen: ”Breikki”
- Eppu Normaali nousee lavalle viimeistä kertaa – Martti Syrjä haikeana: ”Tässä tämä sitten oli”
- Rita Niemi-Manninen avautuu silikonirinnoistaan: ”Mulle laitettiin tissit”
- Intiimi paljastus Shirly Karvisen ja Ahdin avoliitosta: ”Vaikka rakastan…”
- Martina Aitolehti: konkurssi!
- Näyttelijä Kari Sorvali on kuollut – puoliso Miitta Sorvali kertoo viimeisistä kuukausista
- Erika Vikmanilta raju tilitys voinnista: ”Mielenterveyteni oli pahassa paikassa”
- Kruununprinssi Haakonilta ja Mette-Maritilta vihdoin ilouutinen
- Sofia Virran villi biletys jatkuu – keräsi katseita Helsingin yössä