Vaikka laskettelu monen mielestä hulvatonta hupia onkin, rinteestä on toisinaan mukava ottaa välipäiviä ja laittaa takamus koville vaikkapa moottorikelkkailun muodossa. Kunnostettuja ja virallisia moottorikelkkareittejä Levin ympäristössä on yhteensä 350 kilometrin edestä. Moottorikelkkareiteillä noudatetaan soveltuvin osin yleiseurooppalaisia liikennesääntöjä, ja kelkan kuljettajalta vaaditaan vähintään T-ajokortti. Vaikka kelkasta löytyisikin yllättävä määrä potkua, kannattaa reitti ja vauhti sovittaa omien taitojen sekä liikennesääntöjen mukaisesti.

 Omatoimisella kelkkasafarilla

 Testasimme Levillä omatoimista kelkkasafaria Vmaxin kelkoilla. Alle valittiin nelitahtinen, kahdelle henkilölle suunniteltu Yamaha-kelkka ja kohteeksi naapuritunturi Ylläs.

 Kokonaisajoa päiväretkelle kertyi reilut sata kilometriä. Osa safariporukasta uskaltautui huristelemaan aina Ylläksen huipulle asti, vaikka keli tunturin huipulla ei huimapäisiä kelkkailijoita suosinutkaan.

 Poikkesimme reitiltä myös Lainion näyttävään lumikylään, joka sijaitsee noin parinkymmenen minuutin kelkkamatkan päässä Ylläkseltä. Paikka oli tällä kertaa vain pysähdyspiste matkallamme, mutta kylän lumihotellissa voi myös yöpyä tai vaikkapa piipahtaa jääbaarissa drinkillä.

 Paluumatkan ohjelmaan kuului myös odotettu tauko kaikille avoimella kodalla, jonne kelkkailijoilla on tapana istahtaa grillailemaan matkaevästä. Osa kelkkailijoista viehättyi vauhdista tunturien juurella niin paljon, että innostui jatkamaan vuokra-aikaa aina seuraavaan aamuun saakka.

 Lysti esimerkiksi nelitahtisella 80 hp:n kaksipaikkaisella pelillä voi kustantaa 100 euroa ensimmäiseltä tunnilta ja 30 euroa seuraavilta. Yökelkkailusta nauttivien iloksi Vmaxilla kelkan yövuokraus irtoaa puoleen hintaan. Jos kelkan vuokraa tuntia pidemmäksi ajaksi, vuokraan Vmaxilla sisältyy täydellinen ajovarustus kypärän lisäksi.

 

Lisätietoa moottorikelkkailusta Levillä: www.vmax.fi

LUE MYÖS: