Kuva: Instagram
Bloggaaja Linda Manuella kohtasi rajua ulkonäköarvostelua Katiska-dokumentin takia: ”Hirveätä nettikiusaamista”
Suomen suurimmasta huumevyyhdistä kertovassa Katiska-dokumentissa ääneen pääsevät pääsyytetyn Niko Ranta-ahon lisäksi sukulaiset ja ex-tyttöystävät. Yksi heistä on fitness-lavoilta tuttu bloggaaja Linda Manuella.
Linda on saanut dokumenttiin osallistumisen jälkeen runsaasti palautetta sosiaalisen median kautta. Kaikki viestit eivät ole mukavimmasta päästä. Hän julkaisi yhden viesteistä Instagramin Stories-osiossa.
– Ehkä Niko Ranta-aholla voisi olla vähän näyttävämpiäkin naisia! Nämä eivät ole ulkonäöllisesti mitään. Nosta vähän rimaa, olet itse ihan yes, kirjoittaa eräs nainen sosiaalisessa mediassa.
Linda ei jäänyt sanottomaksi, vaan päätti ottaa kantaa sosiaalisessa mediassa tapahtuvaan ulkonäön arvostelemiseen.
– Mä kelasin, että olisin jättänyt eka ton omaan arvoon niin kuin kaiken, jota minulle tulee. Olen kuitenkin kyllästynyt siihen. Tuossakaan ei ollut mitään sellaista järkevää palautetta tai aiheellista kritiikkiä, jossa voisin kehittyä. Tuo oli suoranaisesti ulkonäköni haukkumista. En mä voi sille mitään, miltä mä näytän. Sosiaalisessa mediassa on niin paljon ala-arvoista kommentointia nuorten kesken. Hirveätä nettikiusaamista. Koen, että voisin vanhempana vaikuttajana tuoda ilmi, ettei sellainen ole ok. Harvoin nuo tyypit joutuu vastuuseen, Linda avautuu Instagramin Stories-osiossa.
Hän myöntää, että on joutunut nuorempana kestämään järkyttävää ulkonäkökritiikkiä. – Toivon, ettei kukaan joudu käymään vastaavaa läpi tai tottumaan tuollaiseen kirjoitteluun. Itse olen ikävä kyllä tottunut. Se tekee välillä vihaiseksi, sillä ei kenenkään pitäisi tottua vastaavaan. Lue myös: Bloggaaja Linda Manuella ottaa vihdoin kantaa osallistumiseensa Katiska-dokumenttiin: ”Syy tosi yksinkertainen” Sofia Belórf Katiska-dokumentista: ”Olen meistä ainoa, joka on tehnyt sadan tonnin tulot rehellisellä työllä” Niko Ranta-aho puolustaa kohuttua Katiska-dokumenttia: ”Media teki minusta julkkiksen”
LUE MYÖS:
- Kuningatar Silvia jättää Ruotsin
- Shirly Karvinen avautuu: Vertaa seksikokemuksiaan miesten ja naisten kanssa
- Verottaja hakee Duudsoneista tutun Jukka Hildénin yritystä konkurssiin
- Huh! Kaisa Mäkäräisellä valtava eläkepotti
- Jenni Poikelus ja Köpi Kallio bongattiin yhdessä suloisessa puuhassa
- Ensimmäinen TTK-pudotus kuohuttaa – ”Ei Uniikki nyt näin huono ollut”
- KS: Seppo Hovi, 79, jäi leskeksi – löysi uuden kumppanin ja jätti Helsingin
- Krista Tervolta iso ilmoitus: vaihtoi nimeään!
- Martina Aitolehti tyrmättiin – Esko Eerikäinen laukoi suorat sanat julkkisottelusta
- Onko tässä uusi James Bond? Nimi paljastui vahingossa
- Jenni Poikelus ja Köpi Kallio bongattiin yhdessä suloisessa puuhassa
- Huh! Kaisa Mäkäräisellä valtava eläkepotti
- KS: Seppo Hovi, 79, jäi leskeksi – löysi uuden kumppanin ja jätti Helsingin
- Krista Tervolta iso ilmoitus: vaihtoi nimeään!
- Martina Aitolehti tyrmättiin – Esko Eerikäinen laukoi suorat sanat julkkisottelusta
- Onko tässä uusi James Bond? Nimi paljastui vahingossa
- Jenni Poikelukselta paljastus vauvan nimestä: ”Se vaan tuli jostain”
- Ensimmäinen TTK-pudotus kuohuttaa – ”Ei Uniikki nyt näin huono ollut”
- Totuus Sofia Belórfin ökyarjesta julki