Helena Ahti-Hallbergin mies ja poika lähtivät Ukrainan rajalle – mukana myös Jone Nikula vaimoineen: ”En voisi olla ylpeämpi!”
TTK-tuomari Helena Ahti-Hallberg laittoi pystyyn UKR AID for dancers -nimisen keräyksen, jonka ansiosta Helenan mies Eric sekä poika Anton lähtivät perjantaina kahdella tila-autolla kohti Ukrainan rajaa. Mukana ovat myös juontaja Jone Nikula ja hänen vaimonsa tanssija Hanna Karttunen. Autoihin on pakattu muun muassa lääkkeitä, ruokaa, vettä ja lämpimiä vilttejä.
– Mun supersankari on jo 30 vuotta ollut rakas aviomieheni! Hiljainen toimija, mun tukipilari, joka ei koskaan halua nostaa itseään esille. Enkä just nyt voisi olla ylpeämpi hänestä, Helena kirjoittaa.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.
Helena kiittää myös Karttusta ja Nikulaa heidän uurastuksestaan hyvän asian eteen.
– Hanna on ollut uskomaton voimanainen: kerännyt lahjoituksia, ostanut lääkkeitä ja koko ajan ollut yhteydessä ukrainalaisiin avun tarvitsijoihin sekä Suomen viranomaisiin.
– Meissä harvoissa elää yhtä inhimillinen tarve auttaa, ja aika harva ihminen on valmis uhraamaan omaa aikaansa ja voimavarojaan kuten Hanna! Haluan myös kiittää Jonea, Ekaa ja Antonia osallistumisestanne, panoksenne on korvaamaton.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.
Lue myös:
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Aku Hirviniemi paljastaa vihdoin syyn törkyviesteihinsä
- Mette-Maritin vangittu Marius-poika: Shokkipäätös!
- Sanna Marin veti herneet nenään lentokentällä – katso kuva!
- Taustalaulajalta suoraa puhetta Dannysta ja Helmistä: “Se on aivan selvää”
- Helena Koivun juhannuksessa surullinen käänne: ”Elämä tuntuu tavallista raskaammalta”
- Tuukka Temonen sai liikuttavan viestin: ”Tapahtui mitä tahansa”
- Katri Riihilahti paljastaa: Tämä asia on Akilta tiukasti kielletty
- Katariina Souri laukoo suorat sanat Susanna Penttilän panobussista – näin reagoi Suski
- Huhumylly TTK:n ympärillä sakenee – onko tässä uusi juontaja?
- Kasinorakastajan blogi: Vastuullisuus on alan suurin vitsi