Jenkeistä palannut Vappu Pimiä kommentoi rajusti Suomen koronatoimia: ”Suoraan sanottuna hirvittää!”
Juontaja Vappu Pimiä on lomaillut viimeiset viisi viikkoa aurinkoisessa Los Angelesissa yhdessä perheensä kanssa. Vappu julkaisi Instagram-tilillään useita lomakuvia ja pohti samalla millaista on palata Suomeen nyt, kun koronarajoituksia on jälleen tiukennettu.
– Kun ekaa kertaa pääsi reissuun lähes kahteen vuoteen, tuntui tämä reissu ihan erityisen tärkeältä. Oli ihana nähdä ystäviä, nauttia valosta ja auringosta sekä saada hetki elää melkein normaalia elämää, Vappu kirjoitti.
– Nyt tässä matkalla Suomeen kyllä suoraan sanottuna vähän hirvittää. Salille ei saa mennä, ravintolaan ei saa mennä, elokuviin tai hyvänen aika saati konserttiin, sinne ei missään nimessä saa mennä.
Suomessa hoidetaan monet asiat Vapun mielestä hienosti, mutta jotain oppia voisi juontajan mukaan ottaa myös Yhdysvalloista.
– Jenkeissä kukaan asiantuntija tai valtion johtoon kuuluva ei panikoi tai lietso pelkoa. Ihmisiä kehotetaan rokotuksiin ja maskipakko kaikkialla sisätiloissa (osavaltio eroja varmasti on, tämä siis Kaliforniassa), mutta kaikki on normaalisti auki.
Vappu sanoo ymmärtävänsä, että sairaaloiden kantokyvyllä mitataan pandemian laajuutta.
– Siksi täytyy ihmetellä miten on mahdollista, että hyvinvointivaltio Suomi laittaa koko maan polvilleen, kun tehohoidossa on reilusti alle 100 potilasta koko maassa? Mutta mitäpä minä tiedän ja arvostan, jos viisaammat tässä valaisee.
– Sydämeni pohjasta lähetän voimaa kaikille etenkin niille, jotka eivät tässä tilanteessa saa harjoittaa elinkeinoaan tai ammattiaan.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.
Vapun julkaisu on herättänyt kommenteissa runsaasti keskustelua aiheesta.
– Olisipa asia noin yksiselitteinen… On olemassa myös liuta muita eristystä vaativia sairauksia niin osastohoidossa kuin teho-osastollakin. Paikkojen ja henkilökunnan puute on merkittävä. Suomi ei ole Amerikka, missä vain osa kansalaisista tulee hoidetuksi. Hienoa, kun nostat asiaa esiin, mutta tarkastelussasi uupui monta näkökulmaa.
– ”Poissa silmistä(korvista), poissa mielestä” eli ongelmaa ei ole. Tätähän tää on, hyväosaisen ihmisen silmien sulkeminen. En ymmärrä, että faktan infoaminen tulkitaan panikoimiseksi ja pelotteluksi. Kyse on kuitenkin poikkeusajasta.
Lue myös:
LUE MYÖS:
- Sofia Belórf avautuu Jeff-rakkaastaan: ”Hänellä on vähän tärkeämpää tekemistä”
- Eino Gröniltä koskettava paljastus: ”Ei minulla enää kauheaa intoa ole”
- Rita Niemi-Manniselle sataa rajua kritiikkiä: ”Teet rahaa sun lapsella”
- TTK-Anssi ja Linnea Leino saapuivat yhdessä häihin – suhdekuviot puhuttavat
- Prinsessa Dianan veljen paljastuskirja: Kuningas Charlesilta kammottava kommentti kuolleesta Dianasta
- Vau! Samuli Edelmannilta perheyllätys
- Sointu Borg avoimena: ”On ollut niin rikki”
- Maisa Torppa katosi somesta: paljastaa nyt syyn
- Kasinorakastajan blogi: Kidutusta Tallinnan kaduilla ja kuumat pelit
- Alisa Vainiolta tärkeä ilmoitus: ”Miul ei oo…”
- Nyt puhuu Sanna Marinin ex-erityisavustaja: Kuusi vuotta riitti
- Eino Gröniltä koskettava paljastus: ”Ei minulla enää kauheaa intoa ole”
- Kuningatar Silvia jättää Ruotsin
- Sofia Belórf avautuu Jeff-rakkaastaan: ”Hänellä on vähän tärkeämpää tekemistä”
- Vasta-avioituneet Robin Packalen ja Aura-rakas: Tiukka avioehto
- Vau! Samuli Edelmannilta perheyllätys
- Shirly Karvinen avautuu: Vertaa seksikokemuksiaan miesten ja naisten kanssa
- TTK-Anssi ja Linnea Leino saapuivat yhdessä häihin – suhdekuviot puhuttavat
- Alisa Vainiolta tärkeä ilmoitus: ”Miul ei oo…”