
Prinsessa Dianan kuolemasta tänään 23 vuotta – palomies kuuli viimeiset sanat
Walesin prinsessa Diana menehtyi tasan 23 vuotta sitten, 31. elokuuta 1997. Diana oli kuollessaan vain 36-vuotias.
Rakastetun ”Sydänten prinsessan” kuolemaan johti auto-onnettomuus, joka tapahtui Pont de l’Alman tunnelissa Ranskassa. Diana ja hänen miesystävänsä Dodi Al-Fayed yrittivät päästä paparazzeja karkuun, mutta kuljettaja Henri Paul menetti auton hallinnan.
Al Fayed ja kuljettaja menehtyivät heti onnettomuuspaikalla ja Diana kuoli saamiinsa vammoihin sairaalassa. Vain henkivartija Trevor Rees-Jones selvisi hengissä.
Onnettomuuspaikalle ensimmäisten joukossa saapunut palomies Xavier Gourmelon on kertonut kuulleensa prinsessa Dianan viimeiset sanat.
– Hyvä Jumala, mitä on tapahtunut? Diana kysyi Gourmelonin mukaan hetki ennen kuin menetti tajuntansa.
Patsas palatsin puutarhaan
BBC-sivusto uutisoi hiljattain, että Diana on nyt saamassa patsaan Kensingtonin palatsin puutarhaan.
Taiteilija Ian Rank-Broadleyn tekemän patsaan paljastusta suunnitellaan ensi heinäkuun ensimmäiselle päivälle. Diana täyttäisi kyseisenä päivänä 60 vuotta, jos hän olisi elossa.
Patsashanketta ovat ajaneet varsinkin Dianan pojat, prinssit William ja Harry, jotka olivat 15- ja 12-vuotiaita äitinsä kuollessa.
Viimeinen puhelu
Prinssit ovat muistelleet viimeistä puhelua äitinsä kanssa BBC:n Diana, 7 Days -dokumentissa. Diana soitti onnettomuuspäivänä lapsilleen noin kello 18.
– Meillä oli kiire sanoa hyvästi, että nähdään myöhemmin. Jos olisin tiennyt mitä tapahtuu, niin en olisi suhtautunut niin välinpitämättömästi, William toteaa dokumentissa.
– En muista tarkkaan mitä sanoin hänelle, mutta kadun lopun ikääni puhelun lyhyyttä, Harry sanoo.
Dianan hautajaiset järjestettiin viikko onnettomuuden jälkeen. Prinsessan arkku kuljetettiin hänen sukunsa maille Althorpiin, pienen järven keskellä sijaitsevalle saarelle.
Heikoimpien puolella
Prinsessa Diana muistetaan etenkin siitä, että hän nautti ihmisten kohtaamisesta ja rakasti tekemäänsä hyväntekeväisyystyötä. Hän halusi auttaa niitä, jotka muut olivat hylänneet.
– En saa mistään niin suurta tyydytystä kuin yrittäessäni auttaa yhteiskunnan haavoittuvimpia, Diana on sanonut.
Lue myös: Prinsessa Diana olisi nyt 59-vuotias – Harry julkaisi koskettavan videon
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sara Siepin vauvauutisella ikävä seuraus Pyry-kullalle
- Elina Gustafssonilta herkkä avautuminen Susani Mahaduralle: ”Ollaan pidetty yhtä vähän yli vuosi”
- Joel Harkimo tunnetulla deittisivustolla – katso, mitä Jolle etsii
- Sara Sieppi hehkuu raskausonnea – tyrmäävät kuvat
- Janni Hussi on miljonääri – näin huimat tulot hänellä on
- Meghan teki jättimäisen mokan – ”Äärimmäisen typerä ja uskomattoman tunteeton”
- Sara Siepin vauvauutinen: ”Minua tavallaan suututtaa”
- Iidan ja Archien viestidraama räjähti käsiin – Iidalta pitkä lista syytöksiä
- Kerttu Rissanen ihastuttaa bikinikuvallaan – fanit haltioissaan
- Kasinorakastajan blogi: Shady Lady on tämän hetken kuumin!
- Elina Gustafssonilta herkkä avautuminen Susani Mahaduralle: ”Ollaan pidetty yhtä vähän yli vuosi”
- Joel Harkimo tunnetulla deittisivustolla – katso, mitä Jolle etsii
- Sara Siepin vauvauutisella ikävä seuraus Pyry-kullalle
- Iidan ja Archien viestidraama räjähti käsiin – Iidalta pitkä lista syytöksiä
- Sara Sieppi hehkuu raskausonnea – tyrmäävät kuvat
- Archie Cruzilta taas sekava avautuminen: ”Minulla on ihana vaimo ja lapsi, mutta…”
- Janni Hussi on miljonääri – näin huimat tulot hänellä on
- Meghan teki jättimäisen mokan – ”Äärimmäisen typerä ja uskomattoman tunteeton”