Raiskaussyytteen saanut Hannu Pikkarainen, 37, kertoo LinkedIn-sivustolla työsuhteensa teknologia-alan yrityksessä päättyneen.

Sivustolta selviää, että Pikkarainen aloitti yrityksessä asiakaspäällikkönä helmikuussa 2021. Työsuhde päättyi elokuussa, joten Pikkarainen työskenteli yrityksessä vain seitsemän kuukautta.

Pikkaraisen LinkedIn-esittelystä käy ilmi, että hän työskenteli vuonna 2018 päättyneen jääkiekkouransa jälkeen kansainvälisiä päättäjätapahtumia järjestäneessä yrityksessä. Hän vastasi erilaisista b2b myynnin toiminnoista sekä tapahtumien suunnittelusta, järjestelyistä ja asiakaspalvelusta.

Koronapandemian puhjettua vuoden 2020 alussa Pikkarainen joutui lomautetuksi ja aloitti tämän jälkeen työt teknologia-alan yrityksessä asiakaspäällikön roolissa.

– Urheilu ja liikunta ovat edelleen lähellä sydäntäni. Uskoisin, että niiden parissa minulla olisi eniten annettavaa, Pikkarainen kirjoittaa LinkedIn-esittelyssä.

Pikkarainen kertoi 11. elokuuta Instagram-tilillään, että häntä epäillään seksuaalirikoksesta. Myöhemmin paljastui, että ex-kiekkoilija on saanut raiskaussyytteen.

– Asia on edelleen vireillä ja sen kanssa on ollut vaikea elää. Elämässäni on ollut paljon vastoinkäymisiä ja tiedän selviäväni tästäkin, Pikkarainen kirjoitti asiasta somessa.

Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.

Lue myös:

Raiskauksesta epäilty Hannu Pikkarainen julkaisi ensimmäisen päivityksen kohu-uutisoinnin jälkeen: ”Liike on lääke”

Seiska: Lisätietoa Hannu Pikkaraisen seksuaalirikoksesta – ex-kiekkoilijaa epäillään raiskauksesta