Orgasmin teeskentely: Viatonta miellyttämisenhalua vai jotain aivan muuta?
Yllättävän moni nainen on teeskennellyt saavansa orgasmin jossain elämänsä vaiheessa. Kummalliselta tuntuvalle ilmiölle on lukuisia selityksiä. Väsymys, alkoholi, stressi, kiire ja monet muut syyt saattavat saada naisen turvautumaan tähän keinoon, joka lopulta vaikuttaa varsin viattomalta tavalta vakuuttaa petikumppanille seksin olevan kaikin puolin tyydyttävää.
Columbian yliopiston käyttäytymistieteiden laitoksen tekemän kyselytutkimuksen mukaan asiaan kuitenkin liittyy taustatekijä, joka ei varmasti ole mieluisa tieto seksin kummallekaan osapuolelle. Tutkimuksessa nimitäin selvisi, että useimmin orgasmia teeskentelevät naiset epäilivät kumppaninsa olevan uskoton.
Tutkija Farnaz Kaighobadi kertoo, että teeskentelyn taustalla on halu miellyttää miestä ja vahvistaa parisuhdetta. Tämä ”hätävalhe” liittyy toki joskus vain siihen, että nainen tahtoo osoittaa rakkauttaan. Eräs asia kuitenkin pisti tutkijan silmään: hän huomasi, että näyttelijäntaitonsa petipuuhissa peliin pistävät naiset kertoivat silmiinpistävän usein syyksi käytökselleen sen, että halusivat ehkäistä miehensä käymistä vieraissa tai jopa lähtevän kokonaan toisen naisen matkaan.
Kyselyyn vastasi 453 18-46-vuotiasta naista, jotka olivat olleet parisuhteessa vähintään puoli vuotta. 54 prosenttia vastanneista kertoi teeskennelleensä orgasmia jossain vaiheessa suhdetta. Nämä naiset epäilivät miestään uskottomuudesta selvästi enemmän kuin se 46 prosenttia, joka ilmoitti, ettei teeskentele orgasmeja. Teeskentelijäryhmä myös osoittautui mustasukkaisemmaksi ja omistavammaksi parisuhteessaan.
Tutkimuksessa ei kysytty kuitenkaan sitä, kuinka tyydyttäväksi naiset kokivat seksielämänsä, joten tuloksista ei voi päätellä liittyikö orgasmin teeskentely epätyydyttävään sukupuolielämään.
Lähde: WD
LUE MYÖS:
- Sofia Belórf avautuu Jeff-rakkaastaan: ”Hänellä on vähän tärkeämpää tekemistä”
- Eino Gröniltä koskettava paljastus: ”Ei minulla enää kauheaa intoa ole”
- Rita Niemi-Manniselle sataa rajua kritiikkiä: ”Teet rahaa sun lapsella”
- TTK-Anssi ja Linnea Leino saapuivat yhdessä häihin – suhdekuviot puhuttavat
- Prinsessa Dianan veljen paljastuskirja: Kuningas Charlesilta kammottava kommentti kuolleesta Dianasta
- Vau! Samuli Edelmannilta perheyllätys
- Sointu Borg avoimena: ”On ollut niin rikki”
- Maisa Torppa katosi somesta: paljastaa nyt syyn
- Kasinorakastajan blogi: Kidutusta Tallinnan kaduilla ja kuumat pelit
- Alisa Vainiolta tärkeä ilmoitus: ”Miul ei oo…”
- Nyt puhuu Sanna Marinin ex-erityisavustaja: Kuusi vuotta riitti
- Eino Gröniltä koskettava paljastus: ”Ei minulla enää kauheaa intoa ole”
- Sofia Belórf avautuu Jeff-rakkaastaan: ”Hänellä on vähän tärkeämpää tekemistä”
- Vau! Samuli Edelmannilta perheyllätys
- Maisa Torppa katosi somesta: paljastaa nyt syyn
- TTK-Anssi ja Linnea Leino saapuivat yhdessä häihin – suhdekuviot puhuttavat
- Vasta-avioituneet Robin Packalen ja Aura-rakas: Tiukka avioehto
- Alisa Vainiolta tärkeä ilmoitus: ”Miul ei oo…”
- Kuningatar Silvia jättää Ruotsin
- Shirly Karvinen avautuu: Vertaa seksikokemuksiaan miesten ja naisten kanssa