
Helena Lindgren, 65, pökertyi kesken tv-kuvausten – avaa ikävää tilannetta: ”Silmissäni musteni”
Suosittu Farmi Suomi -ohjelma palaa tällä viikolla ruutuihin uudella kaudella. Lauantaina 4. maaliskuuta esitettävä avausjakso tarjoilee katsojille poikkeuksellisen dramaattisia hetkiä, kun yksi osallistujista pökertyy kesken kisan.
Farmikokelaat joutuvat heti ensimmäisessä jaksossa kilpailemaan paikastaan Farmilla erilaisissa kilpailuissa. Viimeisessä kisassa paikasta maalla kamppailevat Helena Lindgren, Antonio Flores, Meri Aalto ja Jade Nyström.
Lindgrenin, 65, kohdalla vedenkantokilpailu keskeytyy jo ensimmäisen esteen jälkeen.
– Kun lähdin juoksemaan, minun silmissäni musteni, Helena kertoo ohjelmassa.
Muut osallistujat jatkavat kisaa normaalisti, sillä he eivät aluksi tajua, mitä naiselle tapahtui.
– Huomasin, että Helena on siellä sivussa, ja yritin vaan juosta ja rämpiä eteenpäin, enkä tiennyt, mikä meininki. Totta kai tuli huoli, onko kaikki hyvin, Meri toteaa.
Helena jää makaamaan varjoon koko kisan ajaksi.
– Siinä oli joku tietty lämpöhalvaus tai auringonpistos. Näin kävi, ei voinut muuta, pettynyt Helena lausuu.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Myöhemmin jaksossa Helena avaa tilannetta vielä lisää. Hän sanoo kärsineensä voimakkaasta päänsärystä ennen kilpailua.
– Ihmettelin, kun en ole mikään päänsärkyihminen, mikä on, ja ajattelin, että sisulla mennään. Kun kisa alkoi ja lähdin juoksemaan, silmissä musteni. Pääsin jotenkin raahautumaan varjoon. Sen jälkeen en muista muuta kuin, että oksensin ja mut vietiin jonnekin makaamaan.
Tuoreella kaudella nähdään 13 uutta kokelaa sekä kaksi aiemmilta kausilta tuttua farmilaista.
Ensimmäistä kertaa maatilalle astelee kyläkauppias Sampo Kaulanen, yleisurheilija Jade Nyström, yrittäjä Susanna Penttilä, Miss Suomi Essi Unkuri, manageri Meri Aalto, laulaja Helena Lindgren, psykologi Veltto Virtanen, näyttelijä Johanna Puhakka, kokki Teemu Laurell, toimittaja Katri Utula, somepersoona Joona Puhakka, laulaja Mariko Pajalahti sekä hius- ja meikkitaiteilija Antonio Flores.
Lisäksi kisassa nähdään kolmannelta kaudelta tuttu kauneusalan yrittäjä Henny Harjusola ja toiselta kaudelta tuttu ex-mäkikotka Janne Ahonen. Koko farmilaumaa pitää tiukassa nuhteessa tuttu pehtoori, Terho.
Farmi Suomi -ohjelma alkaa Nelosella ja Ruudussa lauantaina 4.3. klo 20.
Lue myös:
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- JP Kukkosen huono naisonni jatkuu: Avoliitto ja yllätysero!
- Nanna Karalahden uskomaton häätyyli – katso kuvat!
- Kalle Palanderin rahasotkuissa uusi käänne
- Iida Vainio avautuu suhteestaan Archieen – ”Meillä on erilaiset unelmat”
- Tältä näyttää Helena Koivun ulosottorekisteri – todettiin varattomaksi
- Iida Vainio avautuu rahatilanteestaan: ”Ei sillä itseään elätä”
- Kasinorakastajan blogi: Onko Tapcardsista Big Time Gamingin pelastajaksi?
- Joel Harkimolta shokkiuutinen – teki suuren päätöksen
- Oho! Sanna Marin kohautti jälleen kokoustyylillään
- Helena Koivu matkasi Tallinnaan – ”Harmittaa tosi paljon”
- Joel Harkimolta shokkiuutinen – teki suuren päätöksen
- Iida Vainio avautuu suhteestaan Archieen – ”Meillä on erilaiset unelmat”
- Kalle Palanderin rahasotkuissa uusi käänne
- Iida Vainio avautuu rahatilanteestaan: ”Ei sillä itseään elätä”
- Tältä näyttää Helena Koivun ulosottorekisteri – todettiin varattomaksi
- JP Kukkosen huono naisonni jatkuu: Avoliitto ja yllätysero!
- Nanna Karalahden uskomaton häätyyli – katso kuvat!
- Oho! Sanna Marin kohautti jälleen kokoustyylillään
- Aki Manniselta suoraa puhetta – tästä syystä voisi tulla avioero: ”En voi sietää”
- Helena Koivu matkasi Tallinnaan – ”Harmittaa tosi paljon”