
Mitä ihmettä – kokispullojen logo korvataan suomalaisnimillä
Coca-Colan Share A Coke -kampanja tuo 150 suosituinta suomalaisnimeä pulloihin. Omalla nimellä varustettuja Coca-Cola-juomia voi bongata kaupoista läpi kesän. Share A Coke -promootiot ovat näyttävästi mukana kesän festareilla ympäri Suomen.
Ikoninen Coca-Cola-logo korvataan suomalaisnimillä
Coca-Cola ilahduttaa fanejaan tuomalla kauppoihin nimikoituja Coca-Cola-pulloja. Suomessa Coca-Cola ja Coca-Cola Zero -pullojen etiketteihin on valittu 150 yleisintä suomalaisnimeä. Etunimien lisäksi pulloja koristavat muutamat yleisnimet, kuten ”veli”, ”ukki”, ”rakas” jne., joiden avulla jokaisen on helppo ilahduttaa läheistään, vaikka juuri omaa nimeä ei löytyisikään.
– Korvaamme Coca-Cola-logon pakkauksissamme ensimmäistä kertaa pitkän historiamme aikana ja mikä sen parempaa kuin paikata se faniemme nimillä! Share A Coke -kampanjan tarkoituksena on kutsua ihmiset pitämään hauskaa, löytämään tuotteistamme ystävien ja perheenjäsenten nimiä sekä jakamaan Coca-Cola-juoman heidän kanssaan, kertoo Coca-Cola Suomen brändivastaava Maija Mäkirinne.
Coca-Colan Share A Coke -kampanja jatkuu läpi kesän
Coca-Colan Share A Coke -kampanja alkoi virallisesti 22.4., kun nimikkopullot saapuivat ruokakauppoihin. Share A Coke on mukana läpi kesän nuorten tapahtumissa ja musiikkifestivaaleilla, kuten Pori Jazzeilla, Weekend Festival -tapahtumassa Helsingissä ja Ruis Rockissa Turussa. Tapahtumien Share A Coke -promootioissa kuluttajilla on ainutlaatuinen mahdollisuus saada juuri omalla nimellään varustettu Coca-Cola, jos kaupoista ei oikeaa nimeä löydy. Kampanjaa voi seurata ja fanittaa myös shareacoke.fi -sivustolla, jossa on mahdollisuus jakaa nimikoituja Coca-Cola-tölkkejä ystävilleen digitaalisesti. Coca-Cola-fanit eivät ainoastaan korista pullojen etikettejä, vaan ovat myös tähtinä kesän aikana nähtävässä TV- ja ulkomainonnassa. Lontoossa kuvatun TV-mainoksen tähdet ovat Englannissa asuvia suomalaisnuoria, jotka lähettävät terveisiä suomalaisille läheisilleen.
Muun muassa seuraavat nimet löytyvät etiketeistä: (Lähde: Väestöliiton 12-29v suosituimmat nimet)
Ville, Mikko, Antti, Laura, Teemu, Jenni, Janne, Niko, Joni, Sami, Heidi, Juho, Anna, Jani, Joonas, Toni, Hanna, Johanna, Henri,, Tuomas, Markus, Lauri, Sanna, Aleksi, Jenna, Elina, Juha, Jussi, Maria, Jesse, Mika, Tiina, Henna, Tomi, Noora, Minna, Matti, Anni, Suvi, Tommi, Jonna, Jaakko, Jere, Timo, Juuso, Tiia, Emma, Olli, Niina ja Mari.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Elizabethin suosikilta jäätävä kuitti – Meghanille ei apu kelvannut
- Karu totuus Sanna Marinin Joni-rakkaan bisneksistä paljastui
- Huh! Tältä näyttää prinssi Harryn ja Meghanin miljoonalukaali – kuvat vihdoin julkisuuteen
- Sara Sieppi avoimena: uusi ihastus
- Kuninkaallinen veljesriita saa lisää kierroksia – ”Toinen palvelee ja toinen vain hölmöilee”
- Kasinorakastajan blogi: Kesäbonuksia 2025
- Menettääkö David Beckham ritarinarvonsa? Syynä yllättävä moka
- Perhedraaman karmiva tulos: Brooklyn Beckhamin välit vanhempiin täysin poikki
- Archie Cruz hehkuttaa menopeliään – Mika ”Immu” Ilméniltä suorat sanat
- Koivujen salasovinto: tästä syystä Helena on hiljaa
- Sara Sieppi avoimena: uusi ihastus
- Huh! Tältä näyttää prinssi Harryn ja Meghanin miljoonalukaali – kuvat vihdoin julkisuuteen
- Menettääkö David Beckham ritarinarvonsa? Syynä yllättävä moka
- Emma Kimiläinen rohkeassa asussa: “Miten tuo yläosa pysyy?”
- Archie Cruz hehkuttaa menopeliään – Mika ”Immu” Ilméniltä suorat sanat
- Kuninkaallinen veljesriita saa lisää kierroksia – ”Toinen palvelee ja toinen vain hölmöilee”
- Koivujen salasovinto: tästä syystä Helena on hiljaa
- Persoonallinen olohuone: Ideoita ja trendejä vuodelle 2025