Saara Aalto tietää miksi sai villin kortin X Factorissa
Saara Aalto on kokenut värikkäitä vaiheita The X Factor UK -ohjelmassa ja samalla elänyt varsinaista tunteiden vuoristorataa. Saara pääsi kirkkaasti jatkoon koelauluvaiheessa, ja oli eri mieltä Suomen median kanssa siitä miten pääsi läpi Bootcamp-vaiheesta.
Kuuden tuolin haasteessa Saaraa hyökytettiin oikein olan takaa. Yleisö rakasti Saaran versiota Ed Sheeranin kappaleesta ”I See Fire”. Simon Cowell kehui Saaran parantaneen tasoaan koko kilpailun ajan ja Nicole Scherzinger sanoi antavansa tuolin Saaralle, jos olisi Sharon Osbournen asemassa. Sharon ei kuitenkaan tuntenut yhteyttä Saaran esitykseen eikä antanut hänelle jatkopaikkaa, kaikkien suureksi hämmästykseksi. Nicole ei ollut uskoa Sharonin päätöstä ja sanoi Saaran olevan yksi parhaista laulajista kilpailussa. Saarakin puolustautui ja sanoi, että yleisö koki yhteyden. Yleisö oli samaa mieltä.
Simon antoi Saaralle vielä mahdollisuuden kääntää Sharonin pää toisella laululla. Saara alkoi laulaa ranskaksi, mikä johti yleisön buuauksiin sekä tuomariston hämmästelyyn, eikö Saara tiennyt, että oltiin Englannissa. Saara käveli pois lavalta luullen pudonneensa kilpailusta.
Ohjelman jälkeen Saara sai kuitenkin ilokseen kuulla pääsevänsä sittenkin jatkoon villin kortin avulla.
Monien suomalaisten mielestä Saaran puolustautuminen tuolihaasteessa ei ollut soveliasta käytöstä. Saara on nyt kertonut Facebookissa, mistä tilanteessa oli kyse. Hän kertoo päässeensä jatkoon suomalaisella sisulla ja toimimalla, kuten ohjelman tekijät halusivat.
Alla Saaran Facebook-kirjoitus, jossa hän selvittää tilanteen:
”Losissa näiden ihanien ihmisten kanssa! Tää kilpailu on rohkaissut mua tosi paljon olemaan se mikä olen, näyttämään mun persoonaa, olemaan rohkeasti erilainen. Täällä todella kannustetaan siihen! Ihanaa on myös, miten meille on painotettu, että haastatteluissa tulee näyttää ilo, innostus, intohimo ja kipinä sun silmissä, taistelutahto, itsevarmuus voitontahto, koska sitä katsojat haluaa nähdä.. Mua liikuttaa ja itkettää kuulla tuollasia sanoja, tuollaista kannustusta. Mietityttää, miten erilaisia asioita katsojat täällä haluaa kuin Suomessa ja miten vapauttavaa on saada näyttää innostus!!
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kasinorakastajan blogi: Vastuullisuus on alan suurin vitsi
- Sara Siepin Pyry-puoliso tarjoaa harvinaisen kurkistuksen pariskunnan vauva-arkeen
- Huippukokki Kape Aihinen raivosi asiakkaille ravintolassa: ”Mikä vi*tu sua vaivaa?”
- Alexander Stubb vaihtaa vapaalle – lomakuva Kultarannasta sai ihastuneen vastaanoton
- Mitä ihmettä: Mika Häkkinen ei puhu Ella-tyttärelleen lainkaan suomea
- IL: Näin muhkean palkkion Sofia Virta sai Erikoisjoukoista
- Susanna Penttilän panobussi sai aikaan kohun
- Lehtiväite: Vankilaan tuomittu Marius salakuljetettiin sairaalaan katsomaan Mette-Maritia
- Vihdoin piste missikohulle? Sarah Dzafcen rikosilmoitus ei johda tutkintaan
- Mette-Marit sai uudet keuhkot!
- Mitä ihmettä: Mika Häkkinen ei puhu Ella-tyttärelleen lainkaan suomea
- IL: Näin muhkean palkkion Sofia Virta sai Erikoisjoukoista
- Paljastus Katri Helenasta – pitkäaikainen kumppani Tommi Liimatainen sai lähtöpassit
- Mette-Maritin Marius-poika kiidätettiin sairaalaan – karu syy sairaalareissulle
- Alexander Stubb vaihtaa vapaalle – lomakuva Kultarannasta sai ihastuneen vastaanoton
- Susanna Penttilän panobussi sai aikaan kohun
- Sara Siepin ja Pyry Soirin vauvan nimi paljastui!
- Muistatko tv-tähti Wilma Schlizewskin? Paljastaa nyt yllättävän suhteen Dannyyn
- Rakastettu Hannele Lauri joutui sairaalaan: ”Luulen, että tämä ei mulla jää tähän”
- Mette-Marit sai uudet keuhkot!