SDP on sai suuren määrän kritiikkiä sen jälkeen, kun puoluekokouksen päätteeksi uudeksi puoluesihteeriksi valittiin Mikkel Näkkäläjärvi, 33.

Moni ihmettelee, kuinka eläinrääkkääjä voi päästä näinkin poliittisesti merkittävään asemaan.

SDP:n tilanne ei helpottunut myöskään, kun Saksan suurin iltapäivälehti Bild julkaisi nettiin vuotaneita valokuvia, joissa Antti Lindtman poseeraa natsitervehdysten merkeissä.

– Hitler-tervehdysjuhlat ja kissantappo. Suomen demarijohtajien hurja menneisyys, otsikoi Bild verkkouutisensa.

Antti Lindtmanin uusin julkaisu keräsi jäätävän määrän kritiikkiä: ”Kaikkea ei voi antaa anteeksi”

Sanna Marin ei ole kommentoinut SDP:n uuden puoluesihteerin valintaan liittyvää kohua. Sen sijaan entinen pääministeri keskittyi puoluekokouksen positiivisiin puoliin hehkuttamalla hänen ympärillään olevia ystäviä.

– Oli ihana tajuta SDP:n puoluekokouksessa, että viisi lähintä ystävääni istuvat kaikki samassa salissa. Sosialidemokratia, Sanna kirjoittaa Instagram -tarinaansa sydän-emojin kera.

Sanna on viime aikoina viihtynyt tiiviisti uuden rakkaansa kanssa ja silminnäkijöiden mukaan hän on vaikuttanut umpirakastuneelta.