Uhrille vakava aivovaurio – tekijälle mitätön rangaistus
38-vuotias Richard Stark hakattiin kadulla, jonka johdosta hänen elämänsä muuttui täysin. Aikaisemmin kokkina työskennellyt Stark tarvitsee nyt apua ympäri vuorokauden.
Huligaaniksi nimetty Stephen Starling oli käynyt miehen kimppuun viime huhtikuussa lähellä Darlingtonin keskustaa ja jättänyt uhrinsa kuolemaan pahoinpitelyn jälkeen. Stark selvisi hengissä, mutta sai vakavan aivovamman. Hän oli neljä viikkoa koomassa ja vietti sairaalahoidossa kuusi kuukautta. Nyt hän elää hoitokodissa, eikä selviydy enää koskaan ilman jatkuvaa apua.
36-vuotias tekijä sai alun perin syytteen tahallaan aiheutetuista vammoista, josta pisin mahdollinen tuomio olisi ollut elinkautinen. Ennen oikeudenkäyntiä syyttäjälaitos oli kuitenkin poliisia tai uhria kuulematta poistanut syytteestä tahallisuuden, joten tekijä tuomittiin ainoastaan kahdeksi vuodeksi vankeuteen. Tästäkin hän tulee kärsimään ainoastaan puolet.
– En muista yön tapahtumista mitään, mutta en voi koskaan unohtaa seurauksia. Elämäni jokainen osa on muuttunut ikuisesti. Saan päivittäin muistutuksen siitä, kun ainoastaan katson peiliin, Stark kertoo The Sun -lehdelle.
Stark kärsii muistiongelmista ja keskittymisvaikeuksista. Lisäksi hän on liikuntarajoitteinen. Tämän takia on todettu, että hän ei voi elää turvallisesti yksin omassa kodissaan.
– Hän oli tajuton ja olisi kuollut, jos kaksi poliisia eivät olisi löytäneet häntä sattumalta. Kun näin hänet sairaalassa, pidin ihmeenä, että hän oli vielä elossa. Näytti ihmeeltä, kun hän toipui, mutta hän on enää varjo entisestä itsestään. Hän ei kykene keskittymään, eikä selviydy perusasioista. Ainoa vaihtoehto oli laittaa hänet hoitokotiin, jossa on tarjolla apua ympäri vuorokauden. Se on sydäntä särkevää ja tuntuu, että olisin menettänyt niin paljon veljestäni, kertoo uhrin veli Keith Stark.
Lähde: The Sun
Kuvituskuva: Wikimedia Commons
LUE MYÖS:
Vain tänään! Tuohen vanhoille asiakkaille: talleta 1€ ja saat 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sofia Belórf sai itkukohtauksen lennolla – ”Itken jatkuvasti”
- Kasinorakastajan blogi: Pelkästään loistavia pelejä tarjolla
- Sanna Marinilta avoin paljastus Joni-kullasta
- Mikko Koivu saapui käräjille myöhässä – kiista lapsista jatkuu
- Jari Sillanpään käytös Kanarialla herätti järkytystä – katso oudot kuvat
- Joel Harkimo toi kameroiden eteen elämänsä naisen – ”Rakkaus näkyy selvästi”
- Matias Petäistöltä paljastus Archie Cruzista: ”Ootko vittu tosissaa”
- Sara Siepille sataa suoraa puhetta ulkonäöstä: ”Onpas se iso”
- Andrew’n tyttärille yllättäen tiukka porttikielto – Prinsessa Beatrice järkyttyi
- Janni Hussi kuumassa miesseurassa!
- Matias Petäistöltä paljastus Archie Cruzista: ”Ootko vittu tosissaa”
- Sara Siepille sataa suoraa puhetta ulkonäöstä: ”Onpas se iso”
- Jari Sillanpään käytös Kanarialla herätti järkytystä – katso oudot kuvat
- Andrew’n tyttärille yllättäen tiukka porttikielto – Prinsessa Beatrice järkyttyi
- Rita Niemi-Manninen tiukkaa puhetta: ”Tähän kuihtuu avioliitto”
- Joel Harkimo toi kameroiden eteen elämänsä naisen – ”Rakkaus näkyy selvästi”
- Janni Hussi kuumassa miesseurassa!
- Mikko Koivu saapui käräjille myöhässä – kiista lapsista jatkuu